christian-tissier-200×200

Christian Tissier Shihan

8. dan

Christian Tissier urodził się 7 lutego 1951 r w Paryżu. Zaczął ćwiczyć aikido w 1962 roku u Jean-Claude Tavernier i zaraz potem u Nakazano Sensei. Od samego początku dał się poznać jako uzdolniony i wyjątkowo zaangażowany aikidoka. Potwierdza to drugi dan osiągnięty w wieku 17 lat w 1968 r.

W styczniu 1969 roku zrealizował swoje marzenie o podróży do Japonii – światowego centrum aikido – aby ćwiczyć u największych mistrzów tej dyscypliny. Planowany sześciomiesięczny pobyt zamienił się w siedem lat intensywnych treningów. Ćwiczył u wszystkich mistrzów aikikai, głównie jednak z Doshu i Seigo Yamaguchi (którego aikido najbardziej mu odpowiadało) oraz z Mitsugi Saotome i Osawa Sensei – dyrektorem technicznym Aikikai. W tym samym czasie ćwiczył kenjutsu i kick-boxing.

Poza sztukami walk Sensei Tissier studiował japoński w Tokyo School of Japanese Language i w Sophia University. Dodatkowo, aby zarobić na utrzymanie, nauczał francuskiego w liceum i Instytucie francusko-japońskim w Tokio.

Mimo powrotu do Francji, bardzo często wyjeżdżał do Japonii. W 1981 r. Aikikai przyznaje mu 5 dan, a w 1986 r. 6 dan. W 1998 r. z rąk Doshu Kisshomaru Ueshiba Sensei Christian otrzymał 7 dan, a w 2015r. stopień 8. dan. Dzisiaj jest jednym z największych i niedoścignionych mistrzów aikido.

Oficjalna strona: www.christiantissier.com

Zobacz zdjęcia z seminariów aikido z Sensei Tissier:

Video ze staży pod kierunkiem Sensei Tissier zorganizowanych przez Shin Dojo: