Ciekawostki o aikido i Shin Dojo

Jak poprawnie zadawać atemi w aikido? (#aikismaczki)

Kolejna porcja #aikismaczków przed Wami – tym razem mamy dla Was krótki instruktaż dot. atemi w aikido, nieznane zdjęcia z O’Sensei w roli głównej, blog o sztukach walki, historyczny pokaz Sensei Isoyama, ćwiczenia kondycyjne dla uke oraz coś na potreningowe rozluźnienie…

Miłej lektury!

Jak poprawnie zadawać atemi w aikido?

Poprawne zadawanie ciosów w aikido jest jak ikkyo – wszyscy to ćwiczą, ale tylko nieliczni robią to w poprawny sposób :-). W poniższym filmie Sensei Nishio pokazuje różne warianty ataków oraz sposoby obrony przed nimi. Notabene cały styl nishio jest oparty na “obronie przez atak” (jedną z pierwszych reakcji tori na atak powinno być atemi), więc niektóre techniki pokazywane przez Sensei są bardzo, ale to bardzo inspirujące :).

Rzadkie zdjęcia O’Sensei

Jak wygląda O’Sensei to wie co najmniej 100% aikidoków, ale jak wyglądało jego życie, to już wie raczej niewielu. Na szczęście na YouTube jest film ze zdjęciami z różnych okresów życia twórcy aikido – możecie tam zobaczyć nie tylko portrety z siwą brodą (co jest w sumie najpopularniejszym portretem spotykanym w większości dojo :-)), ale także momenty z życia prywatnego. A dodatkowo da się rozpoznać niektórych uchideshi, którzy do tej pory nauczają na całym świecie. Zdecydowanie warto zobaczyć!

Samurajki.pl – blog nie tylko dla kobiet

“Sztuki walki i wiele więcej” – tak brzmi podtytuł bloga Samurajki.pl i teoretycznie mówi wszystko o tematyce tego bloga (“sztuki walki”), ale tak naprawdę najciekawsze rzeczy znajdują się w “wiele więcej”. Praktycznie każdy wpis na tym blogu to kopalnia wiedzy o  japońskim (wschodnioazjatyckim?) podejściu do treningów, o różnych tradycjach związanych ze sztukami walki mało znanymi w Europie (np. sztuka mycia podłogi – zokin gake), o filozofii nauczania (np. trzy filary bycia wyjątkowym instruktorem / mistrzem – Shin-gi-tai) i o różnych aspektach treningów, które dzieją się poza treningami :-).

Najciekawsze wpisy (poza wyżej wymienionymi) to:

Blog prowadzi od stycznia 2017 miłośniczka ju-jitsu / judo / karate, co gwarantuje szerokie spektrum poruszanych tematów. Zdecydowanie polecamy tę blogerkę! :-)

Sensei, który atemi się nie kłaniał…

Czy na sali jest ktoś, komu trzeba przedstawiać Sensei Isoyama? Nie? To dobrze :). Poniższy film to nagranie jednego z pokazu Sensei sprzed (bagatela) 30 lat – i ten pokaz można śmiało zatytułować “show no mercy”… ;-).

Dynamiczne aikido

A teraz coś z zupełnie innej beczki… pokaz w wykonaniu charakterystycznego Shirakawa Ryuji Shihan (6. dan aikido). Niesamowita płynność i szybkość ruchów, różnorodność technik, perfekcyjny timing – jest na co patrzeć i z czego brać przykład!

PS. W sumie to uke też nie ma lekko, tylko raczej z powodów “kondycyjnych” a nie “stawowych” :-).

Joga dla budoków

I na koniec (dla rozluźnienia mięśni ;-)) krótki instruktaż, jak można wykorzystać jogę w sztukach walki – oczywiście w sensie rozgrzewki / zakończenia treningu, a nie w sensie bojowym :-).

Zaprezentowane poniżej ćwiczenia są teoretycznie przeznaczone dla studentów brasilian ju-jitsu, ale są na tyle uniwersalne, że można je zastosować także w innych stylach walki (również w aikido, tym bardziej że bjj od aikido dzieli jedynie przysłowiowy rzut beretem…;-)). Jeżeli potrzebujecie się porządnie porozciągać (barki, nogi, biodra) to ten zestaw ćwiczeń jest wprost idealny.

PS. Trudno w to uwierzyć, ale autorka tego filmu ma na nazwisko “Fightmaster” :-) :-) :-).

 

 

Previous

Jak robić aikido kiedy robi się aikido? (Aiki-smaczki #12)

Next

Kosmiczny sztorm aikido

2 Comments

  1. Witam!
    Bardzo dziękuję za miłe slowa, jestem zaskoczona, że jtoś czyta mojego bloga, a tym bardziej, że go poleca! Jest mi bardzo miło. :)
    Państwa blog jest niesamowity, i chociaż nigdy aikido nie trenowałam, to doceniam ogrom możliwości jakie daje.
    Życzę wspaniałości :)

  2. Czytamy, czytamy! I liczymy na więcej :-).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén