Pierwszy dzień wiosny to dobry powód* żeby przedstawić Wam kolejną edycję Aikismaczków – najciekawszych materiałów o aikido znalezionych w przepastnych archiwach Sensei Youtube’a ;-) w ostatnim czasie.

W tym odcinku mamy dla Was fantastyczny wywiad z jeszcze bardziej fantastycznym Sensei Isoyama, kilka (nie)widzialnych sztuczek w aikido, 30 różnych padów do zastosowania podczas treningów i tańca z nożami, rozdwojenie jaźni Sensei Ozu oraz zestaw irimi nage z turbo doładowaniem.”>Sensei Hiroshi Isoyama, kilka (nie)widzialnych sztuczek w aikido, 30 różnych padów do zastosowania podczas treningów i tańca z nożami, rozdwojenie jaźni Sensei Ozu oraz zestaw irimi nage z turbo doładowaniem.

Brzmi interesująco? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury Aikismaczków #12.

Wywiad z Sensei Hiroshi Isoyama

Nieoceniony Guillaume Errard przeprowadził niesamowity wywiad z dobrze nam znanym Sensei Hiroshi Isoyama (8. dan aikido), jednym z ostatnich żyjących bezpośrednich uczniów O’Sensei. Sensei Isoyama opowiada ciekawostki o twórcy aikido, o życiu uchideshi w Iwama dojo oraz o całym swoim “aikidockim” życiu. Fascynująca opowieść o tym, jak powstawało aikido i jak hartowała się aikidocka stal… Koniecznie trzeba to zobaczyć!

Jak robić aikido kiedy robi się aikido?

W ten nieco przewrotny sposób został zatytułowany film pokazujący “to-czego-normalnie-nie-widać-w-aikido”, czyli niektóre “sztuczki” podczas technik w wykonaniu największych mistrzów aikido: Sensei Tamura, Sensei Ikeda i Sensei Tissier. Ciekawostką jest to, że dopiero dzięki napisom w trakcie filmu można te sztuczki zobaczyć (i docenić!) – w sumie to nic dziwnego, bo jak powiedział jeden z nauczycieli aikido: “Aikido to sztuka oszukiwania” :-)

“Padać każdy może…

trochę lepiej lub trochę gorzej…”. Poniżej znajdziecie prezentację trzydziestu różnych aikidockich padów – w tym tak egzotycznych jak “pół-pad do tyłu” i pad z dwoma nożami (!!!). I to wszystko się dzieje w jednym z najmniejszych dojo świata…

Dlaczego aikido jest najlepszą sztuką walki?

Sensei Azu z niewątpliwym talentem oratorskim przekonuje, że aikido jest najlepszą sztuką walki. Nas (w sensie studentów aikido) nie trzeba o tym przekonywać ;-), ale i tak warto posłuchać.

Dlaczego aikido jest absolutnie bezużyteczne?

To wygląda na pewnego rodzaju rozdwojenie jaźni – ten sam Sensei Ozu, który parę linijek wyżej przekonywał, że aikido jest najlepszą ze sztuk walki, teraz udowadnia, że aikido nie ma większego sensu… Mimo wszystko też warto zobaczyć i posłuchać.

Irimi nage z turbodoładowaniem

I na koniec coś na rozluźnienie (a już na pewno na rozluźnienie uke… ;-)) – prawie 4 minutowy filmik tylko i wyłącznie z rzutami irimi nage w wykonaniu Sensei Shirakawa. Nie liczyliśmy ile razy uke padali (na szczęście było ich kilku), ale robi to wrażenie, bo Sensei tak jakby włączył jakieś turbodoładowanie…

*) tak naprawdę to każdy dzień jest dobry na Aiki-smaczki ale musieliśmy jakoś rozpocząć ten wpis :-)