Ciekawostki o aikido i Shin Dojo

Aikido w stylu sado-maso (Aiki-smaczki #14)

Mam nadzieję, że chodzisz na treningi częściej niż ukazują się “aikismaczki” na naszym blogu – ostatni raz pisaliśmy o najciekawszych materiałach o aikido (i nie tylko) w lipcu 2017… Ale mam nadzieję, że warto było czekać, ponieważ teraz mam silne postanowienie powrotu do regularnych wpisów tego rodzaju na naszym blogu. Podobno publiczne deklaracje są najbardziej długotrwałe, więc ogłaszam wszem i wobec, że nowe aikismaczki będą się ukazywały w pierwszy czwartek każdego miesiąca.

A przynajmniej będę o to z całych sił walczył… :-).

Zapraszam do lutowego przeglądu najciekawszych informacji o aikido i budo znalezionych ostatnio w Internecie.

20-lecie aikido w Polsce

Na pierwszy ogień mam niesamowite video nakręcone podczas stażu z Doshu z okazji obchodów 20-lecia aikido w Polsce z 1996 roku. Przyjrzyjcie się dokładnie osobom bioracym udział w seminarium – rozpoznacie wielu znanych polskich nauczycieli aikido w wersji zdecydowanie “młodzieżowej” :-). Z drugiej strony patrząc na obecne zdjęcia Doshu można odnieść wrażenie, że prawie wogóle się nie zmienił – czyżby aikido tak dobrze “konserwuje”?

Cały film trwa ponad godzinę (!!!) – na początku jest bardzo obszerna relacja z samego stażu, a pokazy  zaczynają się od 39:40. Jeżeli ktoś chciałby się naprawdę wzruszyć to polecam nagranie z egzaminów na stopnie dan (40:55) – jacy wtedy wszyscy byli piękni i młodzi… ;-).

545 340 567 wersji kokyu nage

Liczba kokyu nage wymieniona powyżej jest oczywiście troszeczkę wyolbrzymiona, ale oglądając ten 14 minutowy film instruktażowy z rzutami kokyu nage ma się wrażenie, że uke wykonuje nieskończoną liczbę padów. Jest to bardzo ciekawy materiał poglądowy nt. koyu nage – nie tylko do przejrzenia, zapamiętania i wykonania podczas każdych egzaminów, ale także podczas regularnych treningów.

Aikido wersja sado-maso

Każdy aikidoka zna powiedzenie że aikido opiera się na trzech filarach: “Peace, Love and Harmony” – warto jednak przypomnieć, że aikido ma swoje korzenie w zdecydowanie mniej “miłosiernych” sztukach walki, co pokazuje poniższy film. Na początku możecie tam znaleźć coś dla miłośników wysokich padów (naprawdę WYSOKICH), a potem zaczynają się regularne techniki w stylu sado-maso. Miłego oglądania!

Hızlı & Öfkeli. Ameliyat da yapılabiliyor istenirse demek 😁Bilenler biliyor. Aikido'nun kökleri güçlüdür, temeli sağlamdır. 100'lerce yıllık geçmişinde 100 lerce savaş tecrübesi yatmaktadır. Ben branşım için bunları söyleyebiliyorum ve Aikido'ya gururla bakıp şüphe duymadan çalışabiliyorum. Ve bildiklerimi öğrencilerime de tereddütsüz gösterebiliyorum. Umarım aynı şeyler diğer branşların öğrencileri ve eğitmenleri için de geçerlidir…

Opublikowany przez Silifke Aikido Kulübü Piątek, 4 stycznia 2019

 

Aikido + jiu jitsu = dużo sutemi waza

Poniższy film z nieocenionym Shirakawa Ryuji Shihan w roli głównej prezentuje bardzo rzadko spotykane wersje rzutów, dźwigni oraz tzw. “rzutów poświęcenia” (sutemi waza) będących kombinacją technik aikido i jiu jitsu. Jeżeli jesteś ortodoksyjnym fanem / fanką aikido to zapewne te techniki Ci się nie spodobają, ale dla całej reszty aiki studentów będzie to ogromne morze inspiracji.

Convergência AIKI

Uma abordagem técnica muito interessante executada por Shirakawa Ryuji Shihan. Convergindo o Aikido e o Jiu-Jitsu. Algo bem semelhante à pesquisa desenvolvida no Brasil pelo nosso Sensei, Mauro Pellegrini, dada a sua formação marcial. Tanto dentro do Tesshu Dojo, como nos seminários técnicos em que ele ministra.

Opublikowany przez Tesshu Dojo – Shioda Aikido Piątek, 4 stycznia 2019

Trenować czy nie trenować?

I na koniec odrobina humoru z krainy budo – prosty algorytm na rozstrzygnięcie odwiecznego dylematu “iść czy nie iść na trening”.

 

PS. Zdjęcie głównego tego wpisu pochodzi ze strony aikidojournal.com

Previous

“Królestwo kurzu” – recenzja książki

Next

Tatami Time 2019 – zdrowa rywalizacja na Endomondo

2 Comments

  1. Adam

    Dziękuje za super filmy , czy są jakieś na temat padów .
    pozdrowienia
    Adam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén