Wybraliśmy dla Was najciekawsze, najbardziej zaskakujące lub też po prostu najfajniejsze profile na Instagramie o tematyce aikido.

Bruno Gonzalez

Sensei Bruno Gonzalez to wieloletni asystent dobrze znanego nam Sensei Christiana Tissier – i jak można się przekonać oglądając zdjęcia na jego oficjalnym profilu Sensei Bruno pasjonuje się nie tylko aikido.  To po prostu Sensei “Orkiestra” – w młodości (jeszcze z czarnymi włosami :-P) ćwiczył kick-boxing, a obecnie praktykuje również zaawansowaną jogę, gra na flecie i zatraca się w wirującym tańcu derwiszów… #serioserio.

Większość zdjęć stanowią relacje z seminariów aikido prowadzonych przez Sensei (w tym genialne zdjęcia z seminariów aikido na Łotwie autorstwa Anny Jurkovskiej), a część zdjęć pokazuje aktywności Sensei poza matą. Zawartość profilu jest regularnie aktualizowana, więc zdecydowanie warto tam zaglądać.

Woman of aikido

Jak sama nazwa wskazuje na tym profilu można znaleźć zdjęcia przedstawicielek płci najpiękniejszej podczas treningów aikido. Zdjęcia pochodzą z różnych dojo z całego świata – dobrze wiedzieć, że nie tylko w Shin Dojo mamy tak silną reprezentację pań na tatami :-).

View this post on Instagram

The one and only Micheline Tissier 🙇

A post shared by Woman Of Aikido (@womanofaikido) on

Mihaly Dobroka

Sensei Mihaly Dobroka przebywa na co dzień w Japonii i to w zasadzie definiuje zawartość jego profilu na Instagramie – znajdziecie tam sporo filmów z treningów w Hombu Dojo oraz migawki z ulic Tokio. Od czasu do czasu pojawia się jakiś film o charakterze mniej lub bardziej instruktażowym, np. 13 kata lub krótki pokaz technik koshinage (z mało poważną prośbą “oznacz przyjaciół, którzy lubią koshinage” – przecież wiadomo, że wszyscy to lubią… ;-)).

Alexander Lee

Sensei Alexander Lee jest praktycznie nieznany w Polsce (i prawdopodobnie również w Europie), ale sądząc po liczbie obserwujących jego profil (ponad 44 tys. osób!) jest bardzo popularny w Azji. Jego aikido cechuje bardzo duża elegancja oraz dynamika – i taka też jest zawartość jego profilu na Instagramie. Dużo tutaj filmów z mini pokazów w ramach jego dojo z widowiskowymi technikami. Drugi rodzaj materiałów to zdjęcia, na których Sensei w zasadzie prezentuje się jako model lub aktor klasycznych azjatyckich filmów o sztukach walki. Czyżby godny następca Stevena Seagala? ;-)

Wrocław Aikikai

Pierwszy (ale nie ostatni! :-)) w tym zestawieniu profil polskiego klubu aikido na Instagramie – Wrocławskiego Klubu Aikido Aikikai prowadzonego przez Sensei Piotra Masztalerza. Możecie tutaj znaleźć filmy z treningów prowadzonych przez Sensei z dość ciekawymi (żeby nie powiedzieć “mało ortodoksyjnymi” ;-)) technikami aikido. Miłośnicy jeszcze mocniejszych wrażeń będą zachwyceni nagraniami z osławionych “treningów kondycyjnych” podczas których poziom tętna pobija wszelkie rekordy i pot ścieka ze ścian, a mimo wszystko uśmiech nie schodzi z twarzy ćwiczących…

 

Ryuji Shirakawa

Napisać, że Sensei Ryuji Shirakawa w ciągu ostatniego roku stał się niekwestionowaną gwiazdą “aikidockich” social mediów to nic nie napisać. Dzięki swojemu wyjątkowemu stylowi aikido (co najmniej 200% dynamiki podczas każdej techniki, dużo “fajerwerków” technicznych, śmiałe łączenie technik aikido/ aiki-jutsu / ju-jitsu oraz widowiskowe kaeshi-waza) zyskał ogromne grono fanów, również na Instagramie.

Jego profil to spora kolekcja filmów z jego dojo, podczas których pokazuje, że aikido można ćwiczyć w naprawdę kosmicznym tempie, które wymusza ogromne zaangażowanie zarówno uke jak i tori. Uprzedzam, że dla miłośników “tradycyjnego” aikido niektóre wersje technik w wykonaniu Sensei Shirakawa mogą się wydawać zbyt “cyrkowe”. No cóż, o gustach nie powinno się dyskutować (również w aikido), ale zawsze można podziwiać sprawność Sensei, a także wydolność oddechową jego uke ;-).

 

Aikido Budo Brescia

Ten włoski klub aikido jest mocno związany z Sensei Christianem Tissier i to widać po zawartości profilu na Instagramie. Dużo tutaj zdjęć samego Sensei Tissier jak dobrze nam znanym jego asystentów – Sensei Pascala Guillemin, Sensei Bruno Gonzalez i Sensei Stephan Goffin. Cechą charakterystyczną tego profilu to używanie różnego rodzaju filtrów przerabiających zdjęcia (przykład poniżej) – na szczęście dotyczy to tylko części zdjęć :-). Od czasu do czasu pojawiają się filmy z seminariów organizowanych przez ten klub.

 

Shin Dojo

W tym zestawieniu oczywiście nie mogło zabraknąć naszego profilu na Instagramie – parafrazując opis Shin Dojo na Facebooku możemy napisać, że mamy “najlepszy profil na Insta w tej części galaktyki” ;-). Znajdziecie tutaj przede wszystkim dużo fantastycznych zdjęć aikido autorstwa naszego klubowego kolegi – Rafała Stasika, który robi po prostu najciekawsze na świecie foto-reportaże z seminariów aikido! Absolutne mistrzostwo świata jeżeli chodzi o portretowanie wielkich mistrzów aikido podczas treningów!

Od czasu do czasu wrzucamy także zajawki oficjalnych wideoklipów ze staży aikido organizowanych przez nasz klub, a także nigdzie indziej nie opublikowane materiały wideo. Nic tylko musisz polubić nasz profil i być z nami na bieżąco (oraz oczywiście like’ować każde zdjęcie :-)).

Aiki Comics

To jedyny w tym zestawieniu profil na Instagramie bez zdjęć lub materiałów video o aikido – jego zawartość to tylko proste, wręcz minimalistyczne komiksy dot. treningów aikido. Można tutaj znaleźć m.in. wytłumaczenie dlaczego należy milczeć na treningach (poniżej),  objaśnienia zasad etykiety obowiązujących w dojo lub też zobrazowanie sposobu poruszania się na macie Sensei oraz ucznia. Zdecydowanie miła odmiana w stosunku do klasycznej zawartości aikidockich instagramowych profili.

 

PS. Jeżeli znasz jeszcze jakiś ciekawy profil na Instagramie o aikido daj znać w komentarzach poniżej.