Stwierdzenie “Sensei Christian Tissier to jeden z najbardziej rozpoznawalnych nauczycieli aikido na świecie” jest truizmem – w zasadzie jedynie Steven Seagal może szczycić się większą “rozpoznawalnością” wśród aikidoków na całym świecie. Ale powiedzmy sobie szczerze – o ile Sensei “Stefanowi” należy się ogromne domo arigato za wypromowanie naszej ulubionej sztuki walki poprzez kino akcji, to Sensei Tissier cieszy się większą estymą wśród osób, którzy uprawiają aikido od wielu lat. Świadczy o tym nie tylko stopień 8. dan nadany Sensei Tissier w styczniu tego roku, ale przede wszystkim setki klubów aikido na wszystkich kontynentach, gdzie ćwiczy się aikido wg przekazu Sensei Tissier.

Poniżej prezentujemy wybór 10 filmów, dzięki którym możecie zapoznać się z tym jakże charakterystycznym stylem aikido, przez wielu określany jako “francuski” (co niekoniecznie jest prawdą, ponieważ we Francji jest ogromna liczba klubów ćwiczących wg różnych przekazów aikido). Zaczynamy od tego, co tygrysy lubią najbardziej, czyli pokazy :-).

1. Budo gala 1991

To jeden z najwcześniejszych pokazów aikido Sensei Tissier jakie udało mi się znaleźć – dużo dynamiki, młodzi(utcy) i sprawni uke (poznajecie Sensei Guillemin? :-)), ostry nóż w użyciu i piękna jiu-waza na końcu.

2. Pokaz w hali Bercy – 2005

4 minutowy pokaz w całości wykonany przez Sensei Tissier – jakby to określiła aiki-młodzież: “ogień!!!”. Ogromne tempo pokazu, dużo technik i tzw. “aplikacji”, tradycyjnie ostry nóż, znajome twarze (Sensei Pascal Guillemin, Sensei Bruno Gonzalez, Sensei Marc Bachraty i Sensei Fabrice Croize). Jeden z najlepszych pokazów Sensei!

3. Pokaz w hali Bercy – 2008

5-minutowy pokaz doskonale prezentujący jak powinny wyglądać dynamiczne techniki w aikido. Sensei Tissier występuje na początku i na końcu pokazu, a w środku mamy przegląd umiejętności dobrze nam znanych uczniów Sensei Tissier. W tym filmiku dobrze widać zmianę, jaką przeszło aikido Sensei od 1991 roku (patrz: pierwszy film w tym zestawieniu).

4. Aikido vs karate

Jeden z najbardziej znanych pokazów z Sensei Tissier – ponad 1,1 mln wyświetleń na YT! Tym złym ;-), który nieustępliwie atakuje Sensei Tissier, jest Sensei Christophe Pinna, 6. dan karate, więc jest moc. Poczekajcie na koniec filmu – będziecie mieli okazję zobaczyć co się dzieje jak aikidoka zaatakuje (!) karatekę :-).

5. Axis of Action

Coś dla osób zaawansowanych – Sensei Tissier tłumaczy aspekty aikido takie jak “kontakt”, sposoby pracy jako uke i wspomniane w tytule filmu “kąty akcji” (<- czy ktoś zna sensowne tłumaczenie tego wyrażenie na polski?).

6. Trening podczas Aiki Expo 2005

Relacja z treningu przeprowadzonego w ramach Aiki Expo 2005 – dużo fajnych wskazówek, również dla początkujących.

7. Aiki ken

Gratka dla miłośników aiki ken – pokaz podstawowych technik w wykonaniu Sensei Tissier, Sensei Guillemin i wtedy-jeszcze-bruneta ;-) Sensei Gonzalez.

8. Techniki na stopnie kyu

Gratka dla wszystkich, którzy przygotowują się do egzaminów na stopnie kyu – Sensei Tissier prezentuje większość (jeżeli nie wszystkie) techniki na poszczególne stopnie kyu. Dużo ujęć slow motion więc można podpatrzeć szczegóły :-).

9. 50 lat Sensei Tissier z aikido

Ponad 40-minutowy wywiad z Sensei Tissier przygotowany przez Guillame Erard –  z filmu możecie dowiedzieć się dużo o tym jak Sensei zaczął trenować aikido, o jego podróży do Japonii oraz o tym jakie jest jego rozumienie aikido. Do tego sporo materiałów archiwalnych oraz ujęć z treningów z Cercle Tissier. Zdecydowanie warto obejrzeć!

10. Staż w Suchym Lesie 2015

Last but not least – reportaż z zeszłorocznego stażu z Sensei Tissier zorganizowanego przez nasz klub. Bez fałszywej skromności stwierdzamy, że to naprawdę fajny “aiki-teledysk” :-).

Znacie jakieś inne filmy z Sensei Christianem Tissier w roli głównej? Podeślijcie na klub@aikido-poznan.pl – dodamy do zestawienia :).

PS. Jako bonus zachęcamy do obejrzenia pozostałych filmów z poznańskich stażów aikido z Sensei Tissier: